%d1%83-%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d1%80%d0%bf%d0%b0%d1%82%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%b5-%d0%b1%d1%83%d1%88%d1%82%d0%b8%d0%bd%d0%be-%d0%b7%d1%97%d1%85%d0%b0%d0%bb%d0%b8%d1%81%d1%8f-%d1%94%d0%b2%d1%80-2

У закарпатське Буштино з'їхалися євреї-хасиди вшанувати пам'ять свого духовного лідера (ФОТО, ВІДЕО)

У закарпатське Буштино з'їхалися євреї-хасиди вшанувати пам'ять свого духовного лідера (ФОТО, ВІДЕО)

За його словами, це євреї-паломники з Ізраїлю, Сполучених Штатів Америки, Великобританії, Бельгії, Угорщини та Румунії. Вони перебуватимуть у Буштині на Тячівщині до 2 серпня. У селищі поховані близько трьохсот родичів паломників.

Хасиди з різних куточків світу приїхали до Буштина на Закарпатті. Вони відвідують могили родичів, які поховані ось на цьому кладовищі. У каплиці проводять молебні.

Дові Рот приїхав із Ізраїлю на 9 днів. Каже: тут поховані його предки, які були родом із Румунії.

Паломник розповів: приїжджають сюди 10-12 разів у рік, щоразу приїздить хтось інший і залишається на стільки, на скільки він відчуває, що йому потрібно помолитися тут і попросити духовної допомоги.

«Це місце на Закарпатті дуже гарне. Люди зустрічають нас дуже спокійно, тихо. Тут у нас ніколи не було ніяких інцидентів. І ми за це дуже вдячні», — сказав Дові Рот.

День хасидів, які залишаються на кілька днів у Буштині, починається з душу, каже співорганізатор їхнього візиту Євген Гейман. Далі вони заходять у спеціальну ємність із водою – мікву – після чого знову в душ. Потім двічі моляться: на кладовищі в каплиці і всередині на другому поверсі, після чого снідають. Також для них обов’язкове навчання і відпочинок по обіді. А ввечері знову починається молитва.

«Дуже люблю це місце, — сказав паломник. — Мені загалом подобається Україна, але саме тут у мене особливі відчуття».

У суботу у хасидів починається шабат, – каже відповідальний за їхній прийом на Закарпатті Євгеній Гейман. Розповідає: у цей час вони повинні стримуватися від будь-якої роботи. Навіть умикати світло чи воду їм уже не можна. Протягом року є два головні періоди, коли до Буштина приїжджають євреї-паломники.

Євген Гейман розповів: «Дати коливаються, бо календар не співпадає з нашим. Це приблизно березень навесні і влітку 9 днів. Це називається «тейша ямім». Протягом 9 днів вони приїжджають помолитися, попросити благодаті».

Торік сюди приїжджали близько 2000 хасидів. Однак цього разу через пандемію СOVID-19 їх очікують до трьохсот. Для уникнення інфікування їжу та напої їм роздають в одноразовому посуді. Відходи щодоби вивозять люди на причепі до сміттєзвалища. Євген Гейман каже: за день збирають по 20-30 мішків непотребу. Усе тому, що одні хасиди приїжджають на дві-три години, інші залишаються на кілька діб.

«Хтось на машинах поприїжджав, — розповів Євген Гейман, — хтось на вертольотах. Через коронавірус посилено контролюються правила в’їзду і виїзду. Цю групу, яка приймає хасидів (організатори, кухарі, які прилітали в Ужгород літаком із Тель-Авіва), в Ужгороді зустрічала міграційна служба, прикордонники, митники. Це трохи затягнулося по часу, але страховки перевіряли, все записували. з ними проводили бесіду, як потрібно себе вести. записували їхню адресу перебування».

Місцеві жителі Буштина час від часу приймають паломників на ночівлю, на їхні приїзди не скаржаться:

«Я не дуже з ними спілкуюся, — сказала мешканка Буштина Василина Мацола, — але сусіди приймають їх спати. А ми лише бачимо їх і милуємося їхніми пейсами. Ходять сюди, моляться, співають. Сусідка каже, що запросить мене до себе, коли вони грають на гітарі і співають до ранку душевні пісні».

Наразі у Буштині хасиди придбали будинок місцевої жительки на вулиці Волошина. На його місці хочуть звести новий комплекс, який прийматиме паломників з-за кордону.

«У нас є багато людей в Ізраїлі, які хочуть бути частиною цього, і тому допомагають фінансово, хто скільки може. Коли назбирають гроші, тоді почнуть підготовчі роботи. Ціна такого будинку тепер від мільйона до двох мільйонів доларів», — сказав паломник Йосип Бурт.

Селищний голова Буштина Іван Паш не зміг з нами поспілкуватися через самоізоляцію. Однак телефоном підтвердив: щоразу приїзд хасидів із ним узгоджують і скарги від місцевих жителів до нього не надходили.

Капличка, в якій похований цадик з родиною

Шимон Клепнер — син помічника їхнього рабина. На Закарпатті він уп’яте

25 липня 2020р.

Теги: хасид